Jak vybrat ten nejlepší pelech pro vašeho mazlíčka

Kromě vodítka, obojku či správného krmení je ještě jedna věc, která by neměla chybět ve výbavě vašeho čtyřnohého kamaráda – kvalitní pelíšek, kde pejsek bude mít dostatečný komfort a zázemí. Nejste si jisti výběrem? Následující článek vám může pomoci!

 

Doma, či venku?

První otázka, kterou byste si měli položit, je, zda budete pelíšek využívat ve venkovním
či domácím prostředí. Venkovní (outdoorové) pelechy by měly být šité ideálně z voděodpudivých materiálů, pratelné, nebo alespoň velmi lehce čistitelné, protože je zcela zřejmé, že se jejich pravidelné údržbě nevyhnete. Výhodou outdoorových pelechů tak muže i být možnost odnímatelných potahů, které jednoduše sundáte, vyperete a pelech je znovu čistý. U pelíšku, který váš pejsek bude používat v domácím prostředí, hraje stěžejní roli kromě výše uvedených funkčních vlastností také skutečnost, že se na něm nezachycuje srst mazlíčků, což může rovněž zjednodušit jeho údržbu. Pro domácí pelechy jsou zásadní i další vlastnosti – komfort a estetika. Je důležité, aby měl pejsek komfortní pelech, v němž bude rád odpočívat. Co se týče estetiky, v dnešní době výrobci kvalitních pelechů myslí i na tento aspekt, proto vybírejte takový pelíšek, který bude pro váš interiér zároveň atraktivním „doplňkem“.

 Pelech Glamour černý Inari

Pelíšek Glamour, černý Inari, velikost XXL

Materiál

Pokud máte pejska doma, nemusí být vaše požadavky na odolnost materiál tak vysoké, jako je tomu v případě venkovních pelechů. Je samozřejmostí, že „domácí“ pelech by přesto měl být z pevného a zároveň příjemného materiálu. Kvalitní pelíšek jednoduše poznáte tak, že materiál krásně drží tvar, nejsou na něm žmolky a potah se nekrčí. V podstatě lze říct, že vhodně zvolený pelíšek (i při intenzivním používání) vypadá stále „jako nový“. Oproti tomu levnější varianty pelechů tuto vlastnost bohužel nemají. Lze si na nich všímat toho, že po poměrně krátké době materiál ztratí tvar a pelíšek jako by se celý „povolil“. V tomto případě nezbývá nic jiného než jej vyhodit, protože jakmile se materiál „unaví“, pelíšek ze 70 % ztrácí svou funkčnost (propouští chlad, není dostatečně pohodlný apod.) Pro zajímavost - nejčastěji využívaným materiálem k výrobě pelechů je Codura, Oxford a Ekolen. Jedná se technické materiály, ze kterých se kromě pelíšků vyrábí například markýzy, outdoorové vybavení či batohy.

Pro domácí využití se používají většinou čalounické látky, ze kterých se vyrábí sedačky, tudíž jsou pevné a zároveň estetické.

 Pelech Cézar, outdoor šedá

Pelíšek Cézar, outdoor šedá z materiálu Codura, velikost L.

Velikost

Je důležité, aby vámi vybraný pelíšek odpovídal svou velikostí vašemu pejskovi, v příliš malém pelechu by totiž neměl dostatek odpočinku. Oproti tomu pro plemena jako například čivava či yorkshirský teriér je ideální zvolit spíše menší velikost. Nejlepší variantou je, když si vše důkladně změříte, a poté podle stránek prodejce vyberete tu správnou velikost. Nebojte se prodejce kontaktovat s případnými dotazy, protože se jedná o velmi zásadní investici do maximálního pohodlí vašeho psa.

 

 Ortopedické pelechy

Na trhu se prodávají také ortopedické pelíšky, které díky svým vlastnostem pomáhají pejskům s různými zdravotními potížemi (páteř, klouby či proleženiny). Vzhledem k tomuto je ortopedický pelech vhodný i pro zdravé pejsky včetně štěňat. Pořízením ortopedického pelechu můžete předejít budoucím potížím, podpoříte správný vývoj pejska a pelíšek pro něj bude ideálním odpočinkem po dlouhé procházce. U ortopedického pelechu je nejdůležitější jeho výplň, na trhu se totiž objevuje spoustu pelechů s označením „ortopedický“, bohužel neexistuje žádná zdravotní norma, která by stanovovala, jakou výplň by vlastně měl takový pelech mít. Na internetu najdete velké množství ortopedických pelechů, které jsou naplněny silikonovou či vlněnou výplní, jež nemají s ortopedickým pelechem nic společného. Základem ortopedického pelechu je paměťová čili viskózní pěna (memory foam). Tato pěna se hojně používá k výrobě ortopedických matrací pro lidi. Do polštářů ortopedických pelechů se používají tyto pěny i v drcené formě.

 

 Naše doporučení na závěr

V návaznosti na volbu správného pelíšku se nabízí zmínit jednu dobrou radu týkající se pejska a jeho pobytu ve vaší posteli. Jsou majitelé a chovatelé, kterým nevadí, že jejich psi tráví čas v posteli, ovšem najdou se i takoví, kteří nechtějí, aby pes do postele chodil. Pokud si sami toto nepřejete, věnujte tomuto nácviku pozornost nejlépe už od štěněte. Pejskovi by toto mělo být důsledně, důrazně a opakovaně vysvětlováno, aby pochopil, že postel je „vaše místo“ a pelech je „jeho místo“. Jakmile tento nácvik podceníte a pejska jednou do postele pustíte, už jej z ní nevyženete (vlastní zkušenost)! 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz